RSS
 

Праздники Украины

Наша кнопка

Офіційний сайт редакції газети Срібнянщина
Головна » 2011 » Жовтень » 25 » У Сокиринцях горіла будівля одного з перших в Україні ощадно-позикових товариств
2:46 PM
У Сокиринцях горіла будівля одного з перших в Україні ощадно-позикових товариств
У Сокиринцях по вул. Миру, 2 сталася пожежа у не житловій будівлі, яка належить жителю села М.Ф. Синельникову. В результаті пожежі вогнем знищено покрівлю  будівлі та речі, що знаходились в ній. Причина пожежі - порушення правил пожежної безпеки при монтажу та експлуатації електромережі. Будівлю орендували громадяни з м. Прилук, які облаштували тут свічковий цех. До цієї офіційної інформації слід додати, що будинок, у якому сталася пожежа, не просто звичайна господарська будівля. Раніше, з 1871 року і аж до більшовицької колекти­візації, понад 60 років тут зна­ходилось Сокиринське Ощадно-позикове това­риство – один з перших в Україні коопе­ративів. Тож будинок має всі підстави вважатися історичною пам’ят­кою. Сокиринчани, з якими доводилось розмовляти на цю тему, підтверд­жують, що раніше будинок дійсно був пам’яткою історії. На жаль, докумен­тального під­тверд­ження цьому тепер  немає ні в Сокиринській сільраді, ні у відділі культури райдержад­міністрації, а будинок є приватною власністю.
На сьогодні орендарі будівлі розпочали роботи по її відновленню після пожежі.
 
Історична довідка: Ощадно-позикове товариство (народний кооперативний банк) заснував у рідному селі Сокиринцях Г. Галаган. "Бажаючи щастя народові” й намагаючись примирити розділені за попередні століття його верстви, Григорій Ґалаґан кілька разів скликав сокиринських селян на раду (віче), сам виробив статут Товариства, домігся затвердження його в Петербурзі та вніс в основний фонд 3 000 рублів, а також надав Товариству будинок. Керівними органами Товариства були загальні збори членів, управа й наглядова рада, головою і довголітнім опікуном-куратором якої був Григорій Ґалаґан.
Сокиринське Ощадно-позикове товариство було найпотужнішим не тільки в Полтавській губернії, а й на всьому Лівобережжі: його власний пайовий капітал становив на початок ХХ століття понад 130 тисяч рублів, а касовий оборот — близько мільйона рублів. Основний фонд і пайовий капітал опроцентовувалися, а відсотки йшли на утримання шпиталю, притулку для старих, купівлю протипожежного знаряддя, на організацію навчання ремесел у школі та інші потреби мешканців Сокиринець. Товариство виплачувало такі річні відсотки: за термінові вклади — 6 %, за безтермінові — 4 %, від позики брало 9 %.
Категорія: Суспільство | Переглядів: 1086 | Додав: sribne_gazeta | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0Загляньмо на годинник

-

Профіль

Субота
30.05.2020
3:09 AM

<>
 

Це цікаво

Опитування

Оцініть мій сайт


Результат jgbnedfyyz Результати
Всі опитування нашого сайту Архів опитувань

Всього голосувало: 692
 

LINK партнери


Срібнянська Центральна бібліотечна система
Семеновка - наш город!
Історія Чернігівської землі
| 2020 | При використанні матеріалів сайту «Срібнянщина» посилання на http://sribne-gazeta.com.ua/ обов’язкове!