RSS
 

Праздники Украины

Наша кнопка

Офіційний сайт редакції газети Срібнянщина
Головна » 2012 » Червень » 21 » Безголова Флора*
1:28 PM
Безголова Флора*

- У липні 2005 року вночі  злодії зайшли в панський парк. Думаю, їх там з десяток був, адже кожна статуя важить більше тонни, - розповідає Леонід Гомон, заслужений майстер народної творчості з Сокиринець. Ми говоримо у його майстерні, що поряд з домом і продуктовим магазином майстра. На столику незакінчена нова мармурова голова Флори. – Ви поважте, яка ця голова. Стане сил підняти?

Нас у майстерні четверо. Найміцніший чоловік піднімає голову, і дуже швидко ставить назад. Важка. Кілограмів 30-40.

- Ну от, а уявіть вагу статуї. Тонна сімсот, не менше. Вище людського зросту – до двох метрів. А вони, ідіоти ті, які хотіли украсти Флору, думали, то ізящна дєвушка. Вона на вигляд справді ізящна, на цьому місцеві бомжі і погоріли. Камінь справжній, пан Галаган замовляв цей мармур у Італії, - продовжує Леонід Іванович. - Мабуть, не самі вони до такого додумались - стягти її з постаменту. Було замовлення від якогось багатого, щоб поставить на дачі чи на фонтані. Так от, вона стоїть собі, вони за голову мотузки прив‘язали і тягли. Вона як падала, головою втикнулась у землю, і голова одвалилась. А руки не стало давно. Відпала. Це я вам викладаю свої версії. На справді досі не відомі ні замовники, ні виконавці. Міліціонери знайшли сліди масла на трасі. Кажуть, там мікроавтобус довго стояв.

Статуя впала, ідіоти її на возик, і тягнуть у бік траси. Дорога їм повз панський ставок. Його охороняли відставні офіцери  з колишнього Прилуцького льотного полку. Ставок взяли в оренду, зарибили і стерегли. Ніч глуха. Раптом чують – шум. А як же, чоловік сім-вісім тягнуть на возику статую. А охоронці подумали, рибу крадуть. Закричали: «Хто там!» Метрів 300 до траси не дотягли Флору. Возик зламався. Статуя покотилася схилом. Вранці її знайшли на березі ставка, біля самої води. Голови не було. Мабуть, вони забрали її з собою.

- Або у ставку втопили?

- Не виключено. Тепер я роблю нову голову.

Леонід Гомон – співробітник місцевого аграрного ліцею, розміщеного у панському палаці. Директор ліцею Микола Купрієнко. Навесні 2007 року вони разом їздили до Києва, в організацію «Укркамінь». (Кажуть, мармур для реставрації статуї оплатив Олег Ляшко, народний депутати України).

- Я замовив розмір: 40 на 40, - говорить майстер, - а вони, от уже жадність українська, зробили і привезли більшу брилу. Поклали он там, під ялинкою. Добре, що є чим різати. Болгаркою я різав. А тоді «добивав» дубовими клинками. Вивчав фото колишньої  голови.

Як бачите, зараз вона майже готова. Очі я залишив на останок. Неділь півтори-дві, і буде готова.

- Як же прикріпити голову до шиї?

- Я все продумав, - Леонід Іванович показує креслення, - потрібен штир з нержавійки. Ось шия, вона тут зламана, а оце голова – я просвердлюю голову посередині. У мене є спецсвердла, для каменю. У самій скульптурі зроблю заглибину. Це кріплення зробити важче, ніж саму голову. Буду притирати так, щоб шву не видно.

Тут же, в майстерні, рука Флори.

- Вона була слабо закріплена, впала і розбилася, - пояснює Леонід Іванович. – Я пішов, всі скалочки зібрав, і склеїв руку. Знайшов записи, що її реставрував Срібнюк у 1983 році.

Зараз Флора у риштуваннях і безголова. Але й так – прекрасна.

***

З Леонідом Гомоном ми говорили, жартували, ніби він такий собі звичайний, як ви чи я. До того ж, день був святковий, і майстер був у доброму гуморі.

А потім, коли ми вже пішли з двору Гомонів, побачила пам‘ятник  жертвам Голодомору 1932-1933 років, роботу Леоніда Івановича. Пам‘ятник у центрі Сокиринців: молода скорботна мати в тримає на руках маленького сина – у нього здутий животик, випнулись ребра. Дитина вже не жива. Просто і промовисто: біль народу, горе народу, що втрачав покоління за поколінням. Прийшло усвідомлення: так він же справді видатний, Леонід Гомон! Такий би пам‘ятник, як оце він зробив у Сокиринцях,  воздвигнуть на площі в Москві. «Щоб знали майбутні

предтечі , в щасливій і гордій добі: їх горе на утлії плечі Онися взяла собі»…

Ольга Макуха

(газета "Вісник Ч" №25/1363 від 21.06.2012 р.)

Фото Ігоря Кошового

*Флора – римска богиня квітів

*Помона – римська богиня плодів

***Гера – грецька богиня шлюбу і сім'ї

****Церера – грецька богиня родючості

 

Категорія: Культура | Переглядів: 1087 | Додав: sribne_gazeta | Рейтинг: 4.0/4
Всього коментарів: 0Загляньмо на годинник

-

Профіль

Субота
27.02.2021
7:58 PM

<>
 

Це цікаво

Опитування

Оцініть мій сайт


Результат jgbnedfyyz Результати
Всі опитування нашого сайту Архів опитувань

Всього голосувало: 705
 

LINK партнери


Срібнянська Центральна бібліотечна система
Семеновка - наш город!
Історія Чернігівської землі
| 2021 | При використанні матеріалів сайту «Срібнянщина» посилання на http://sribne-gazeta.com.ua/ обов’язкове!